Zacznijmy od przykładu: cyrki wykorzystujące w swych pokazach zwierzęta od dawna są, mówiąc delikatnie, passe. Świadomość społeczna dostrzega już cierpienie tresowanych tam zwierząt na tyle wyraźnie, by prawnie zakazywać takich praktyk. Dlaczego więc nadal tak często słyszy się o “dobrze wytresowanym psie”? Możemy się tylko domyślać, że być może tresowanie psa jako zwierzęcia domowego mieści się w granicach naszej akceptowalności łatwiej niż tresowanie dzikich, egzotycznych dla nas zwierząt. W tym temacie na szczęście też powoli zachodzą zmiany i coraz więcej osób wie, że nie o tresurę psa chodzi, lecz o nauczenie się współpracy ze swoim psem.
Domyślasz się już zatem, skąd w Poznaniu wzięła się rosnąca popularność usług psich behawiorystów. Idąc śladem popularnego powiedzenia, że “pies jest najlepszym przyjacielem człowieka”, opiekunowie starają się dowiedzieć, co siedzi w psiej głowie - aby lepiej się rozumieć i dzielić domową przestrzeń bez stresu (z obu stron!).
Cóż, i jeden i drugi specjalista na pewno są w stanie w pewnym stopniu pomóc Tobie i Twojemu psu. Należy jednak mieć świadomość, że behawiorysta korzysta z części wiedzy, jaką posiada dobry zoopsycholog. Podczas gdy behawiorysta działa na podstawie zachowań psa będących reakcją na bodźce zewnętrzne, spojrzenie zoopsychologa jest znacznie szersze: obejmuje genetykę i konstrukcję psychiczną zwierzęcia, wnioskuje nie tylko na podstawie obserwacji danego przypadku, lecz również wiedzy o konkretnej rasie i jej cechach. Zoopsycholog dąży do ustalenia, jak pies kreuje sobie daną sytuację i w ten sposób docieka przyczyny ewentualnych problemów.
Podczas zajęć kursu podstawowego lub zaawansowanego czy też na spotkaniach psiego przedszkola na placu pod Poznaniem psy pracują pod czujnym okiem zoopsychologa. To pozwala ustalić przyczynę (lub przyczyny) wszelkich problemów wychowawczych oraz behawioralnych oraz sposoby wyeliminowania lub zredukowania niepożądanych zachowań i zjawisk. Jeśli zatem Twój pies:
…nie daj sobie wmówić, że “taki już jego urok”. Zamiast tego ustalmy razem, dlaczego tak się dzieje!